مکمل بن زا چیک

بن زا چیک ، مکمل کلاته معدنی خوراک طیور است که بر اساس فناوری کلات های پیشرفته (متعلق به شرکت دانش بنیان صدور احرار شرق) تولید شده و مانند تمامی محصولات تولید شده بر اساس این فناوری، دارای ویژگی متابولیسم اپتیمایزری (متعادل کننده سوخت و ساز) است.

ترکیب

سلنیوممنگنزمسرویآهن
7005600080005600017000
واحد در میلیون به فرم کلاته (ppm)
مکمل بن زا چیک

فواید مصرف

افزایش عملکرد طیور گوشتی، تخمگذار و مادر
بهبود ضریب تبدیل
افزایش سرعت وزن گیری طیور گوشتی
بهبود عملکرد سیستم ایمنی طیور
کاهش نیاز به مصرف افزودنی ها و داروها (آنتی بیوتیک ها و ...)
افزایش تولید و کیفیت تخم طیور
بهبود پاسخدهی سیستم ایمنی پس از واکسیناسیون
افزایش مقاومت در برار تنش های محیطی (حرارتی، سرمایی) و روده ای
افزایش جوجه آوری در طیور مادر و بهبود کیفی جوجه های حاصله

بسته به شرایط فیزیولوژیکی و احتیاجات پرنده، نژاد، شرایط پرورش، زمان شروع مصرف و مدت آن، شرایط محیطی و … با مصرف بن‌زاچیک، حداقل یکی از نتایج  فوق حاصل و سوداوری این محصول محقق می گردد.

روش مصرف

  • طبق جدول مقدار مصرف، مکمل را به صورت افزودنی یا سرک به آب آشامیدنی و یا خوراک گله بیفزایید و نیازی به حذف یا تغییر ترکیبات جیره (اعم از مقدار و انوع مکمل‌های معدنی، ویتامینه و…) نیست.
  • در زمان مصرف واکسن‌های محلول در آب آشامیدنی بهتر است بن زا چیک 8 ساعت قبل و بعد از مصرف واکسن، استفاده نشود. در زمان استفاده از واکسن‌های تزریقی و چشمی، مانعی برای مصرف  بن زا چیک وجود ندارد .
  • در زمان درگیری گله به بیماری، تداخلی در مصرف همزمان بن زا چیکن با داروها و افزودنی های محلول در آب وجود ندارد.
  • در روش مصرف مکمل بن زا چیکن در آب آشامیدنی یا خوراک، جهت همگنی بیشتر، بهتر است ابتدا مکمل با مقدار کمتر آب یا اجزای دان مخلوط شده و سپس به منبع آب یا مخلوط اصلی خوراک اضافه شود.

مقدار مصرف

مقدار مصرف

0/25 گرم

در هر کیلوگرم خوراک

0/125 گرم

در هر لیتر آب آشامیدنی

250 گرم

در هر تن خوراک

125 گرم

در هر 1000 لیتر آب آشامیدنی

موارد احتیاط

در صورت استفاده از مکمل بن زا چیک ، تحت هیچ شرایطی از مکمل‌های آلی عناصر ریزمغذی (مانند کلات‌های بر پایه اسیدآمینه، پپتیدی، هیدروکسی، پلی‌ ساکاریدی و منشاء مخمری) استفاده نکنید و مقادیر مورد نیاز عناصر را از منابع معدنی تاًمین نمایید.

لازم به ذکر است که  بن زا چیک  صرفاً تأمین کننده عناصر معدنی کم­مصرف مس، روی، سلنیوم، آهن و منگنز می­باشد و به هیچ عنوان جایگزین ترکیبات ویتامینه، آمینو اسید و … نمی­باشد. پس هنگام استفاده از  بن زا چیک ، قطع مصرف ترکیبات فوق جایز نیست.

توجیه اقتصادی

استفاده از مکمل  بن زا چیک  در مزارع پرورش طیور موجب افزایش حداقل 4 درصدی وزن طیور گوشتی، افزایش تولید طیور تخمگذار و مادر، کاهش نیاز به مصرف داروها و آنتی بیوتیک ها و افزایش راندمان و کاهش هزینه های جانبی می گردد. با توجه به اثرات چشمگیر مکمل  بن زا چیک  بر بهبود متابولیسم، عملکرد و سلامت طیور و نیز مقرون به صرفه بودن آن، سودآوری این مکمل به شکلی است که صرفاً با محاسبه سود حاصل از افزایش وزن یا تعداد تخم پرنده (بدون لحاظ کردن سایر اثرات  بن زا چیک  از قبیل افزایش شاخصه های تولید مثلی، کاهش نیاز به داروها و آنتی بیوتیک ها) پرورش دهنده چندین برابر هزینه صرف شده بابت خرید این مکمل، افزایش درآمد خواهد داشت.