مکمل بن زا چیکن

بن زا چیکن، به عنوان سردسته مکمل های طیور بن زا، مکمل کلاته معدنی خوراک مرغ و مخصوص مرغ گوشتی، تخمگذار و مادر است که بر اساس فناوری کلات های پیشرفته (متعلق به شرکت دانش بنیان صدور احرار شرق) تولید شده و مانند تمامی محصولات تولید شده بر اساس این فناوری، دارای ویژگی متابولیسم اپتیمایزری (متعادل کننده سوخت و ساز) است.

ترکیب

یدکرومسلنیوممنگنزمسرویآهن
600501505000080004600040000
واحد در میلیون به فرم کلاته (ppm)
مکمل بن زا چیکن

فواید مصرف

افزایش عملکرد مرغ گوشتی، تخمگذار و مادر
بهبود ضریب تبدیل
افزایش سرعت وزن گیری جوجه گوشتی
بهبود عملکرد سیستم ایمنی مرغ
کاهش نیاز به مصرف افزودنی ها و داروها (آنتی بیوتیک ها و ...)
افزایش تولید و کیفیت تخم مرغ
بهبود پاسخدهی سیستم ایمنی پس از واکسیناسیون
افزایش مقاومت در برابر تنش های محیطی (حرارتی، سرمایی) و روده ای
افزایش جوجه درآوری در مرغان مادر و بهبود کیفی جوجه های حاصله

بسته به شرایط فیزیولوژیکی و احتیاجات مرغ، نوع سویه، شرایط پرورش، زمان شروع مصرف و مدت آن، شرایط محیطی و … با مصرف بن‌زاچیکن، حداقل یکی از نتایج  فوق حاصل و سوداوری این محصول محقق می گردد.

روش مصرف

  • در روش مصرف مکمل بن زا چیکن به شکل سرک یا افزودنی (on top)، نیازی به حذف یا تغییر ترکیبات جیره (اعم از مقدار و نوع مکمل‌های معدنی، ویتامینه و…) نیست. بلکه کافی است طبق دستور مصرف این مکمل را به­طور سربار به آب آشامیدنی و یا خوراک گله بیفزایید.
  • مکمل بن زاچیکن را می توان از روز اول تا انتهای دوره پرورش و تولید استفاده نمود
  • در زمان مصرف واکسن‌های محلول در آب آشامیدنی بهتر است بن زا چیکن ۶ ساعت قبل و بعد از مصرف واکسن، استفاده نشود. در زمان استفاده از واکسن‌های تزریقی و چشمی، مانعی برای مصرف بن زا چیکن وجود ندارد .

 

  • در زمان درگیری گله به بیماری، تداخلی در مصرف همزمان بن زا چیکن با داروها و افزودنی های محلول در آب وجود ندارد.

 

مقدار مصرف مکمل  بن زا چیکن

نوع گله

   افزودنی يا سرک(On Top)

 (گرم درهرتن خوراک)

افزودنی يا سرک(On Top)  (گرم در1000 لیتر آب)

جایگزین کامل مکمل­های معدنی عناصر ریزمغذی

(گرم در هرتن خوراک)

مرغ گوشتی

250

125

1000 تا 2000

مرغ تخمگذار

250

125

1200

مرغ مادر

250

125

1200 (تخمگذار)

2000 (گوشتی)

توصیه های مصرف

در صورت تمایل برای جایگزینی کامل بن زا چیکن به­جای مکمل­های معدنی عناصر ریزمغذی در مزارع پرورش جوجه گوشتی، با افزایش مقدار مصرف اين مکمل به مقدار 2 کیلوگرم در هر تن خوراک، شاهد افزایش عملکرد بیشتری خواهید بود.

موارد احتیاط

  • در صورت استفاده از بن زا چیکن، از مکملهای آلی عناصر ریزمغذی (مانند کلاتهای بر پایه اسیدامینه،پیتیدی، هیدروکسی، پلی ساکاریدی و منشاء مخمری) استفاده کنید.
  • بن­ زا چیکن صرفاً تأمین کننده عناصر معدنی کم­ مصرف مس، روی، سلنیوم، آهن و منگنز، کروم و ید می­باشد و به هیچ عنوان جایگزین ترکیبات ویتامینه، آمینو اسید و … نمی­باشد. پس هنگام استفاده از بن­زا چیکن، قطع مصرف ترکیبات فوق جایز نیست.

توجیه اقتصادی

استفاده از مکمل بن‌زاچیکن در مزارع پرورش مرغ موجب افزایش حداقل 50 گرمی وزن پایان دوره جوجه گوشتی، بهبود حداقل 0.05 واحدی ضریب تبدیل، افزایش درصد تولید مزارع تخمگذار و مادر، کاهش هزینه داروها و آنتی بیوتیک ها، افزایش راندمان و کاهش هزینه های جانبی می شود. با توجه به اثرات چشمگیر مکمل بن‌زاچیکن بر بهبود متابولیسم، عملکرد و سلامت مرغ و نیز مقرون به صرفه بودن آن، سودآوری این مکمل به شکلی است که صرفاً با محاسبه سود حاصل از افزایش وزن یا تعداد تخم مرغ (بدون لحاظ کردن سایر اثرات بن‌زاچیکن از قبیل بهبود شاخصه های تولید مثلی، کاهش نیاز به مصرف داروها و آنتی بیوتیک ها و …) پرورش دهنده چندین برابر هزینه صرف شده بابت خرید این مکمل، افزایش درآمد خواهد داشت.