مکمل بن زا فیش

بن زا فیش، به عنوان سردسته مکمل های آبزیان بن زا،  مکمل کلاته معدنی خوراک ماهیان پرورشی و مخصوص ماهیان گرمابی، سردابی، خاویاری و دریایی است که بر اساس فناوری کلات های پیشرفته (متعلق به شرکت دانش بنیان صدور احرار شرق) تولید شده و مانند تمامی محصولات تولید شده بر اساس این فناوری، دارای ویژگی متابولیسم اپتیمایزری (متعادل کننده سوخت و ساز) است.

ترکیب

مسرویمنگنزکبالتسلنیومکرومآهنید
18002400012000420180600360001200
واحد در میلیون به فرم کلاته (ppm)
مکمل غذای ماهی بن زا فیش

فواید مصرف

کاهش تلفات به ویژه در دوره لاروی
افزایش نرخ رشد و بهبود ضریب تبدیل غذایی
افزایش بازده خوراک (کاهش دفع فضولات و آلودگی استخر)
تقویت سیستم ایمنی و بهبود سلامت
کاهش نیاز به مصرف دارو ها و آنتی بیوتیک ها
افزایش خاصیت آنتی اکسیدانی
بهبود مقاومت در برابر انواع تنش ها و ضعف مدیریت پرورش
بهبود عملکرد ماهیان مولد
افزایش بهره وری و بازده تولید
کاهش طول دوره پرورش و هزینه های نگهداری

بسته به احتیاجات غذایی، سایز، ژنتیک، لاین و نژاد گونه، سیستم پرورشی، مدت زمان مصرف، شرایط محیطی و … با مصرف بن زا فیش حداقل یکی از نتایج  فوق حاصل و سوداوری این محصول محقق می گردد.

روش مصرف

  • مکمل بن زا فیش با داشـتن 8 عنصر مهم در فـرم کـلاته به شکل سرک (افزودنی غذایی) به خوراک اضافه می­شود که در این حالت نیازی به تغییر اجزای جیره نیست (شامل کم کردن، زیاد کردن و یا تغییر اجزای خوراک و سایر مکمل‌های مرسوم با پایه معدنی).
  • مکمل بن زا فیش پودری جهت استفاده درکارخانجات خوراک آبزیان تولید شده است و به صورت مخلوط با خوراک مصرف می‌شود. این مکمل، مقاوم به درجه حرارت در فرآیند پلت‌سازی و اکسترودر می‌باشد. در صورت تمایل برای مصرف بن زا فیش پودری در مزارع پرورش ماهی، این مکمل را پس از حل کردن در آب با خوراک مخلوط کرده و یا پس از فیلتراسیون روی آن اسپری کنید.
  • مکمل بن زا فیش مایع، مخصوص مصرف در مزارع پرورش ماهی است. جهت مصرف بن زا فیش مایع در مزارع پرورش ماهی، این مکمل را پس از حل کردن در آب با خوراک مخلوط کرده و یا روی آن اسپری کنید.
  • جهت کسب نتایج مطلوب، لازم است در کارخانجات و یا مزارع پرورش، مکمل بن زا فیش بر اساس مقادیر توصیه شده، مصرف گردد.

مکمل بن زا فیش پودری

کارخانجات: 500 گرم از مکمل بن زا فیش پودری با هر تن خوراک در مراحل تولید (در شکل پلت، اکسترود و یا گرانول) مخلوط گردد.

مزارع: در مزرعه پرورش ماهی10 گرم بن زا فیش پودری در حدود 300 میلی­ لیتر آب حل شده و روی 10 کیلوگرم خوراک اسپری یا مخلوط گردد. پس از خشک شدن خوراک، روغن ماهی یا یکی از انواع روغن­های گیاهی (سویا، آفتابگردان و …) جهت تثبیت مکمل روی خوراک اسپری شود.

مکمل بن زا فیش مایع

مزارع: در مزرعه پرورش ماهی10 میلی‌لیتر بن زا فیش مایع در حداقل 100 میلی­لیتر آب حل شده و روی 10 کیلوگرم خوراک اسپری یا مخلوط شود. پس از خشک شدن خوراک، روغن ماهی یا یکی از انواع روغن­های گیاهی (سویا، آفتابگردان و …) جهت تثبیت مکمل روی خوراک اسپری شود.

توصیه می­شود در شرایط تنش در فارم­ها، بن زا فیش پودری به مقدار 13 گرم و بن زا فیش مایع به مقدار 13 میلی‌لیتر در10 کیلوگرم خوراک مصرف شود.

موارد احتیاط

در صورت مصرف مكمل ‌بن زا فیش نباید سایر مکمل­های آلی عناصر ریزمغذی (مانند کلات­های بر پایه اسید آمینه، پپتیدی، هیدروکسی، پلی ­ساکاریدی و منشاء مخمری) در جیره به­طور همزمان با این مکمل استفاده شود. 

توجیه اقتصادی

استفاده از مکمل بن زا فیش موجب افزایش حداقل 5 درصدی وزن ماهی، کاهش ابتلا به بیماری‌ها و تلفات،  کاهش نیاز به مصرف داروها و آنتی بیوتیک‌ها و در مجموع افزایش راندمان تولید و کاهش هزینه های جانبی می‌شود. با توجه به اثرات چشمگیر مکمل بن زا فیش بر بهبود متابولیسم، عملکرد و سلامت ماهی و نیز مقرون به صرفه بودن آن، سوداوری این مکمل به شکلی است که صرفاً با محاسبه سود حاصل از افزایش وزن ماهی (بدون لحاظ کردن سایر اثرات بن زا فیش از قبیل کاهش نیاز به مصرف داروها و آنتی بیوتیک ها، افزایش بازده خوراک و …) پرورش دهنده چندین برابر هزینه صرف شده بابت خرید این مکمل، افزایش درآمد خواهد داشت.