بن زا شریمپ

بن‌زاشریمپ®، مکمل کلاته معدنی خوراک سخت پوستان پرورشی و مخصوص میگو، خرچنگ و لابستر است که بر اساس فناوری کلات های پیشرفته (متعلق به شرکت دانش بنیان صدور احرار شرق) تولید شده و مانند تمامی محصولات تولید شده بر اساس این فناوری، دارای ویژگی متابولیسم اپتیمایزری (تنظیم کننده سوخت و ساز) است.

ترکیب

منگنز

سلنیوم

مس

آهن

روی

منیزیوم

کلسیم

فسفر

8000

200

3000

20000

20000

30000

20000

40000

واحد در میلیون به فرم کلاتهppm

 

فواید مصرف

کاهش طول دوره پرورش و هزینه‌های نگهداری
افزایش نرخ رشد و بهبود ضریب تبدیل غذایی در مزارع پرورش میگو
افزایش بهره‌وری و بازده تولید در واحد سطح
تقویت سیستم ایمنی و بهبود سلامت
افزایش بقا و کاهش تلفات در کل دوره پرورش

روش مصرف

  • مکمل بن‌زاشریمپ با داشـتن 8 عنصر مهم در فـرم کـلاته به شکل سرک (افزودنی غذایی) به خوراک اضافه می­شود که در این حالت نیازی به هیچگونه تغییر (شامل کم کردن، زیاد کردن و یا تغییر اجزای خوراک و سایر مکمل‌های مرسوم با پایه معدنی) در اجزای جیره غذایی نیست.
  • مکمل بن‌زاشریمپ به صورت مخلوط با خوراک (طی مراحل ساخت جیره و یا اسپری بر روی خوراک آماده) مصرف می­شود. این مکمل، مقاوم به درجه حرارت های معمول در فرآیند های پلت‌سازی و اکسترود می­باشد.
  • جهت کسب نتایج مطلوب، لازم است در کارخانجات و یا مزارع پرورش، مکمل بن‌زاشریمپ بر اساس مقادیر توصیه شده مصرف گردد.

مقدار مصرف

  • کارخانجات تولید غذا: 1000 گرم از مکمل بن‌زا شریمپ با هر تن خوراک (اکسترود یا پلت) مخلوط گردد.

    مزارع: در مزرعه پرورش میگو 10 گرم از بن‌زاشریمپ در حدود 300 میلی‌لیتر آب مخلوط و بر روی 10 کیلوگرم خوراک اسپری شود. توصیه می‌شود سطح پلت‌ها پس از خشک شدن، توسط روغن (ماهی یا گیاهی) و یا ژلاتین پوشش داده شود.

موارد احتیاط

در صورت مصرف مكمل بن‌زاشریمپ نباید سایر مکمل­های آلی عناصر معدنی (مانند کلات­های بر پایه اسید آمینه، پپتیدی، هیدروکسی، پلی­ساکاریدی و منشاء مخمری) در جیره به­طور همزمان با این مکمل استفاده شود.

توجیه اقتصادی

استفاده از مکمل بن‌زاشریمپ موجب افزایش سرعت وزن گیری میگو و کاهش حداقل 0.1 واحدی ضریب تبدیل غذایی (FCR) می گردد. علاوه بر این مصرف مکمل بن‌زاشریمپ موجب بهبود سلامت عمومی میگو، افزایش مقاومت در برابر عوامل بیماری زا و تنش های محیطی، کاهش نیاز به مصرف داروها و آنتی بیوتیک‌ها می‌شود که این نتایج، افزایش راندمان تولید و کاهش هزینه های جانبی را به دنبال دارد. با توجه به اثرات چشمگیر مکمل بن‌زاشریمپ بر بهبود متابولیسم، عملکرد و بازده خوراک و نیز مقرون به صرفه بودن آن، سودآوری این مکمل به شکلی است که صرفاً با محاسبه سود حاصل از افزایش وزن میگو (بدون لحاظ کردن سایر اثرات بن‌زاشریمپ ) پرورش دهنده چندین برابر هزینه صرف شده بابت خرید این مکمل، افزایش درآمد خواهد داشت.