راهنمای جامع سمپاشی زمستانه درخت سیب

راهنمای جامع سمپاشی زمستانه درخت سیب

فهرست عناوین مقاله

پیشگیری، اولین گام در کنترل بیماری‌ها و آفات حشرات در باغات سيب است. براي داشتن درختاني سالم و محصولاتي با کيفيت، بايد درختان را در زمان‌هاي مختلف از سال، سمپاشي کرد. سمپاشي زمستانه درخت سيب تاثير بسيار زيادي بر روي سلامت درخت و محصول خواهد داشت. در اين مقاله درباره نحوه سمپاشي درختان سيب در زمستان صحبت مي‌کنيم و تجهيزات و مواد لازم را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

جدول سمپاشي درخت سيب

سمپاشي درخت سيب بايد در فصل‌هاي مختلف و با توجه به وضعيت درخت انجام شود. در جدول زير زمان‌هاي مهم براي سمپاشي درخت سيب آورده شده است:

سمپاشيدوره زماني
روغن درمانت براي از بین بردن فلس و تخم‌های زمستاني شته‌ها، کنه‌ها و همپنين کنترل برخی بیماری‌هاخواب زمستاني
مس برای آتش آفتنقره‌اي شدن سر جوانه
گوگرد (باید سه هفته یا بیشتر از روغن درمانت فاصله داشته باشد) برای پیشگیری از بیماری؛ صابون حشره کش یا روغن چریش برای شته‌ها و کنه‌ها (در صورت وجود مشکل)سبز شدن سر جوانه
اسپری گوگرد (نه گوگرد آهک) برای پیشگیری از بیماری؛ روغن چریش برای شته‌ها (در صورت وجود مشکل)؛ Bt یا spinosad برای حشرات آفت (با اسپری گوگرد مخلوط نشود، جداگانه استفاده شود)صورتي شدن جوانه
در این زمان از حشره کش‌ها برای جلوگیری از آسیب به گرده افشان‌های مفید مانند زنبورها استفاده نکنیدشکوفه زدن
گوگرد و Bt یا spinosad را تکرار کنید و 7 تا 10 روز بعد، در صورت نیاز مجددا شروع کنید یا سمپاشی خاک رس کائولن را برای کنترل آفات حشرات انجام دهيد.ريزش گلبرگ
با شروع این مرحله، مي‌توانید اسپری گوگرد یا بی‌کربنات پتاسیم را هر 7 تا 14 روز در صورت مشاهده علائم بیماری، تا 30 روز قبل از برداشت انجام دهید. اسپری پیرتروم، spinosad، صابون حشره‌کش یا چریش در صورت مشاهده آفت‌های حشره اعمال شود.رشد ميوه در تابستان
جدول سمپاشي درخت سيب

اهمیت سمپاشی زمستانه درخت سیب

سمپاشی زمستانه درخت سیب از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در فصل سرما، بیماری‌‌ها و آفاتی که ممکن است در درختان سیب وجود داشته باشند، به خواب عمیق مي‌‌روند و منتظر شروع فصل بهار هستند تا به سرعت گسترش یابند. با انجام سمپاشی در این زمان، می‌‌توان این آفات و بیماری‌‌ها را کنترل کرده و از خسارت‌‌های جدی به درختان سیب جلوگیری نمود.

همچنین، این روش به بهبود عملکرد درختان و تولید محصول با کیفیت و بدون نقص کمک می‌‌کند. از آنجایی که سمپاشی زمستانه همچنین به کاهش استفاده از محصولات شیمیایی در فصل بهار منجر می‌شود، به حفظ محیط زیست و کاهش اثرات منفی این مواد بر روی طبیعت نیز کمک می‌کند. این اقدام اساسی برای حفظ سلامت درختان سیب و ارتقاء بهر‌ه‌وری باغبانی و کشاورزی درازمدت به حساب می‌آید.

سمپاشی زمستان درخت سیب، موثر در سلامت درخت و محصول

برای کسب اطلاعات بیشتر: جابجایی نهال در پاییز چگونه انجام می‌شود؟

روش سمپاشی درخت سیب در زمستان

سمپاشی زمستانه درخت سیب سه مرحله اصلی دارد که در ادامه به آن‌ها خواهيم پرداخت.

آماده‌سازی سمپاش

در ابتدا، سمپاش را با دقت آماده کنید. برای این کار، محلول شیمیایی مورد نیاز را به دقت تهیه کنید و سپس، آن را به سمپاش اضافه کنید. توجه داشته باشید که محصولات شیمیایی را همیشه با دقت توزین و جابجا کنید.

سمپاشی

با دقت و به صورت یکنواخت سمپاشی را روی تمامی سطح درخت انجام دهید. به کمک سمپاش، سم را به‌‌طور یکنواخت و به ترتیب روی شاخه‌ها، ساقه‌ها و حتی زیر سطح برگ‌ها بپاشید. مطمئن شوید که هیچ قسمتی از درخت سم نخورده باقی نماند و تمامی سطح درخت پوشش داده شود.

پایان سمپاشی

پس از اتمام سمپاشی، محصولات شیمیایی را به دقت از سمپاش خارج کنید و سمپاش را به دقت شستشو دهید. این اقدام مهم است تا مواد شیمیایی در داخل سمپاش به درستی تمیز شوند و در دفعات بعدی به درختان منتقل نشوند.

برای کسب اطلاعات بیشتر: مقابله با سرمازدگی درختان میوه در زمستان و پاییز

نکات مهم ‌درباره سمپاشی زمستانه

حتما پس از پایان سمپاشی، سمپاش را به دقت تمیز کرده و در محلی ایمن و خشک نگهداري کنید. سعي کنيد همیشه از وسایل ایمنی مخصوص به هنگام سمپاشی استفاده کنید و از تماس مواد شیمیایی با پوست و چشمانتان پرهیز کنید.

در دوران سرما، به درختان سیب کمک کنید تا دچار سرمازدگی نشوند. برگ‌های خشک را از درختان بردارید و محیط پیرامون آن‌ها را تمیز نگه دارید. مراقبت از خاک و ارتقاء کیفیت آن نیز بسیار مهم است. بعد از سمپاشي، اعمال کود و آبیاری مناسب، از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند.

مقاله پیشنهادی: مبارزه با آفت چوبخوار پسته (4 روش)

تجهيزات لازم براي سمپاشي درخت سيب

سمپاشي زمستانه درخت سيب برای کنترل آفات و بیماری‌ها و به منظور حفظ سلامت درختان در فصل سرما از اهمیت ویژ‌ه‌ای برخوردار است. در ادامه، چند مرحله اصلی برای انجام سمپاشی درخت سیب در زمستان شرح داده شده است:

مواد و تجهیزات مورد نیاز

برای سمپاشی درختان میوه، در ابتدا باید مواد و تجهیزات زیر را فراهم کرد:

سمپاش

برای انجام سمپاشی، از یک سمپاش مناسب استفاده کنید. سمپاش‌های پمپی یا برقی معمولاً برای این منظور مناسب هستند.

مواد

برای کنترل آفات و بیماری‌ها باید از محصولات شیمیایی مناسب استفاده کنید. محصولات معتبر و با استانداردهای بالا به کار بگیرید. این نکته را در نظر داشته باشید که سم‌های استفاده شده نباید برای انسان و محیط زیست خطرناک باشند. موادي که در سمپاشي استفاده مي‌شوند، در ادامه آمده است.

روغن درمانت(Dormnat)

این ماده زمانی که درختان خواب هستند، از اواسط پاییز تا اوایل بهار، پس از ریزش تمام برگ‌های درخت استفاده می‌شود. طبق دستور باید آن را با آب مخلوط کنید و به تمام سطوح تنه، شاخه‌ها و زیرشاخه‌ها اسپری کنید. بهتر است زمانی اعمال شود که انتظار می‌رود دما در طول روز، افزایش یابد. روغن درمانت با خشک کردن یا خفه کردن تخم‌ها و لاروها، شته‌ها، فلس، کنه‌های عنکبوتی و بسیاری از حشرات دیگر، از درخت محافظت می‌کند.

آهک-گوگرد(Lime-Sulfur)

این ترکیب برای کنترل بیماری‌های قارچی و باکتریایی مانند آتش آفت، دلمه(پوست زخم) و زغالک است.

مس(Copper)

برای کنترل آفت روی سیب استفاده می‌شود. بین استفاده از مس و هر گونه اسپری حاوی گوگرد، دو هفته فاصله بگذارید. برای کمک به چسبیدن مس به سطح درخت، یک ماده پخش کننده چسبی به محلول اضافه کنید.

رنگ لاتکس(Latex paint)

تنه درختان جوان را با رنگ لاتکس سفید مخلوط شده با آب بپوشانید. این رنگ، نور شدید خورشید را منعکس می‌‌کند. نور خورشید پس از ریزش برگ‌‌ها می‌‌تواند باعث ترک خوردن بدنه درخت شود که مکانی مورد علاقه برای زمستان‌گذرانی آفات است و می‌تواند باعث آسیب‌های قابل توجهی در زمستان شود.

پوشاک و وسایل ایمنی

حتما از وسایل ایمنی مخصوص مانند ماسک، عینک محافظ، لباس‌های مناسب و دستکش‌ استفاده کنید تا از تماس مواد شیمیایی با پوست و چشمانتان جلوگیری کنید.

باس و تجهیزات لازم جهت سمپاشی درخت

برای کسب اطلاعات بیشتر: کود برای برنج (افزایش 2 برابری تناژ) + جدول کوددهی برنج

چرا باید در زمستان درخت سیب را سمپاشی کنیم؟

سمپاشی زمستانه درخت سیب به شما کمک می‌کند تا از رشد آفات و بیماری‌ها جلوگیری کرده و از درختان خود مراقبت کنید. این کار به تضمین تولید محصولات با کیفیت و سالم کمک می‌کند. یکی از کارهای مهم پس از سمپاشی، تقویت خاک و افزایش کیفیت خاک است. شما با کودهای پیشرفته صاشکو مانند کود NPK12-12-36 خضرا، می‌توانید از کیفیت خاک باغ خود اطمینان پیدا کنید. در صورت داشتن هرگونه سوال، می‌توانید با کارشناسان صاشکو در ارتباط باشید و یا در همین بخش، کامنت بگذارید.

برای دریافت مشاوره رایگان و عضویت در گروه تلگرامی مشاوره تخصصی کودهای کشاورزی اطلاعات خود را وارد کنید.

منبع 1 منبع 2 منبع 3

این مقاله را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *