مبارزه با کنه گردو با 3 روش مختلف

مبارزه با کنه گردو با 3 روش مختلف

فهرست عناوین مقاله

کنه درخت گردو یکی از شایع‌ترین آفت‌های درخت گردو است که می‌تواند به درخت و محصولات آن آسیب‌های فراوانی وارد کند؛ اما جای نگرانی نیست. برای مبارزه با کنه گردو روش‌های مختلفی وجود دارد که ما در این مقاله قصد داریم به این روش‌ها بپردازیم.

روش‌های مبارزه با انواع مختلف کنه درخت گردو

راهکارهای مبارزه با کنه گردو، شامل سه روش اصلی می‌شود: مقابله بیولوژیکی، اقدامات کشاورزی و کنترل به روش شیمیایی.

مبارزه بیولوژیکی با کنه‌ درخت گردو

برخی از دشمنان طبیعی که از کنه‌‌های درخت گردو تغذیه می‌‌کنند، سوسک‌‌های کوچک، کفشدوزک سیاه، برخی از گونه‌های تریپس، حشرات کوچک و کنه‌های شکارچی هستند. این دشمنان اغلب به طور طبیعی باعث کنترل کنه‌ها می‌شوند؛ اما گاهی اوقات از رسیدن کنه‌ها به سطوح مختلف گیاه جلوگیری نمی‌کنند. از آنجایی که شکارچیان کنه نسبت به بسیاری از حشره‌کش‌ها (به خصوص آفت کش‌های معمولی) بسیار حساس هستند، تا زمانی که سلامت یا ظاهر گیاه توسط کنه‌ها تهدید نشد، از سموم استفاده نکنید. در صورت نیاز به آفت کش، از این مواد، فقط برای گیاهانی که شدیدترین آلودگی را دارند، استفاده کنید. این کار به حفظ دشمنان طبیعی کنه‌ها کمک می‌کند.

اقدامات کشاورزی لازم برای مبارزه با کنه‌ گردو

کنه‌های گردو در شرایط استرس و فشار، روی گیاهان رشد می‌کنند. برای مقابله با آن‌ها، باید گیاهان را به خوبی آبیاری و کوددهی کنید؛ زیرا زمانی که گیاه آب و مواد معدنی کافی دریافت نمی‌کند، بیشتر آسیب می‌بیند. به عنوان مثال در درختان، شیوع کنه‌ها می‌تواند توسط شرایط گرد و غبار در امتداد جاده‌های آسفالت نشده ایجاد شود. همچنین می‌توان با آبپاشی شدید درخت، به ویژه در سطح زیرین برگ‌ها، جمعیت کنه‌‌ها را کاهش داد تا تارها از بین بروند و کنه‌ها شسته شوند. شما می‌توانید هر چند وقت یکبار که لازم است از این تکنیک استفاده کنید.

کوددهی به درختان؛ از جمله راهکارهای کاهش آفت‌زدگی درخت  گردو

مبارزه با کنه گردو به روش شیمیایی

در صورت امکان، بهتر است از مواد شیمیایی برای مبارزه با کنه‌ها استفاده نشود؛ اما اگر شدت آلودگی این آفت افزایش یافت، می‌توان از مواد و سموم شیمیایی برای مقابله با آن‌ها استفاده کرد. روغن درمانت با از بین بردن هر گونه کنه بالغ زمستانی یا تخمی که روی درخت یافت می‌شود، به کاهش جمعیت کنه کمک می‌کند. با این حال، برخی از گونه‌های کنه‌های عنکبوتی روی بدنه گیاهان، زمستان‌گذرانی نمی‌کنند و تحت تأثیر اسپری روغنی درمانت قرار نمی‌‌گیرند. دیکوفول، صابون حشره کش، مالاتیون، پیرترین، روتنون و گوگرد، از جمله موادی هستند که می‌توانند برای مبارزه با کنه‌ها کاربرد داشته باشند.

برای کسب اطلاعات بیشتر: کود برای برنج (افزایش 2 برابری تناژ) + جدول کوددهی برنج

مبارزه با کنه گالی گردو

کنه گالی گردو، یک نوع کنه آفت‌‌زا است که به عنوان “کنه گال” هم شناخته می‌‌شود. این کنه به درختان گردو به شکل گال‌‌ در برگ‌ها و شاخه‌‌ها آسیب می‌‌زند. این گال‌‌ها به عنوان محل محافظتی و تغذیه‌‌ای برای کنه‌ها عمل می‌کنند.

این کنه در برگ‌‌های گردو زندگی می‌‌کند و با ساخت گال‌‌هایی که در برگ‌‌ها ایجاد می‌‌کند، گیاه را به طور مستقیم تحت تأثیر قرار می‌‌دهد. این کنه با از بین بردن بافت گیاهی و تغذیه از عصاره گیاهی، به گیاهان گردو آسیب می‌‌زند.

کنه گالی گردو معمولا در فصل بهار و تابستان فعالیت زیادی دارد و می‌‌تواند، به کاهش عملکرد درختان گردو منجر شود و بر روی کیفیت محصول تأثیر بگذارد. برای مبارزه با این آفت، روش‌‌های مختلفی از جمله استفاده از کنه‌‌کش‌‌های شیمیایی و طبیعی، دشمن‌های طبیعی کنه‌‌ها و تغییر در شرایط محیطی باغ‌‌ها را می‌توان نام برد.

کنه گالی؛ شایع‌ترین نوع کنه در درخت‌های گردو

مبارزه با کنه گال زگیلی گردو

یکی از آفات شایع در برگ درختان گردو، کنه گال زگیلی گردو است. با فعالیت کنه، معمولا یک گال بر روی برگ درخت ایجاد می‌شود. ایجاد گال و تغییر رنگ برگ، به دلیل کاهش کلروفیل برگ گیاه است. گال به وجود آمده در ابتدا زرد است و سپس به رنگ قهوه‌ای و قرمز تبدیل می‌شود. این آفت از اواسط بهار شروع به فعالیت می‌کند و تا اواسط تابستان به اوج خود می‌رسد. با افزایش فعالیت این آفت، توان درخت کاهش می‌یابد و در نتیجه، محصولات درخت نیز بی‌کیفیت و حتی پوک می‌شوند.

برای مقابله با این نوع کنه، بهتر است ابتدا اقدامات کشاورزی لازم مانند آبیاری و کوددهی مناسب انجام شود و در صورت افزایش آفت، از آفت‌کش‌های شیمیایی گفته شده استفاده شود. برای کنترل این آفت، بهتر است در اوایل سال از کنه‌کش استفاده شود تا به کنه‌کش‌های طبیعی آسیب کمتری وارد شود.

کنه گال زگیلی؛ از آفت‌های درخت گردو

کنه‌ها چگونه به درخت گردو آسیب می‌رسانند؟

آسیب کنه در ابتدا، اغلب به اشتباه به عنوان آسیب علف کش یا کمبود مواد مغذی شناسایی می‌شود. کنه‌ها با مکیدن محتویات سلولی از بافت برگ، به گیاهان آسیب می‌رسانند. اولین علامت آسیب، معمولا لکه‌های زرد رنگ در سطح بالایی برگ است. این لکه‌ها به دلیل از بین رفتن کلروفیل ناشی از تغذیه کنه است. پس از یک یا دو هفته از آلودگی، این نقاط بزرگ‌تر و بیشتر می‌شوند.

علاوه بر کاهش زیبایی درخت در اثر فعالیت کنه، از بین رفتن زودرس برگ درختان گردو، می‌تواند بر محصول درخت تاثیر منفی داشته باشد. این کنه‌‌ها، می‌‌توانند به پوسته‌‌های سبز گردو هجوم آورند و باعث شوند که قسمت آسیب‌دیده گردو، دچار سیاه شدن شود. به همین دلیل، باید برای مبارزه با کنه گردو، دنبال راه حل بود.

آسیب شدید برگ‌های درخت گردو توسط کنه‌ها

چطوری باید با کنه گردو مبارزه کرد؟

کنه گردو یکی از شایع‌ترین آفت‌های درخت گردو به حساب می‌آید. این آفت، به طور طبیعی در اکثر درخت‌های گردو وجود دارد؛ ولی جمعیت زیاد این آفت، می‌تواند باعث کاهش کیفیت گردو شود. برای مبارزه با کنه گردو باید یک سری اقدامات پیشگیرانه انجام داد. آبیاری و کوددهی مناسب و به موقع درخت، یکی از مهم‌ترین راه‌های مبارزه با کنه به شمار می‌رود. استفاده از کودهای کلاته پیشرفته خضراء به افزایش مقاومت در برابر بیماری ها و آفات کمک می‌کند و باعث افزایش بازدهی درخت گردوی شما می‌شود. در صورت داشتن هر گونه سوال می‌توانید با کارشناسان صاشکو در ارتباط باشید و یا در زیر همین بخش کامنت بگذراید.

برای دریافت مشاوره رایگان و عضویت در گروه تلگرامی مشاوره تخصصی کودهای کشاورزی اطلاعات خود را وارد کنید.

منبع 1 منبع 2 منبع 3 منبع 4

این مقاله را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *