مقابله با سرمازدگی درختان میوه در زمستان و پاییز

مقابله با سرمازدگی درختان میوه در زمستان و پاییز

فهرست عناوین مقاله

اگر باغ ميوه داريد، احتمالا هر سال نگران سرمازدگي درختان خود هستيد؛ اما شما مي‌توانيد با اتخاذ تدابیر مناسب، از سرمازدگی درختان میوه جلوگیری کنید. در این مقاله، به کارآمدترين راه‌های مقابله با سرمازدگی درختان میوه می‌پردازیم و نکات مهم مربوط به آن‌ها را بيان مي‌کنيم.

راه‌های مقابله با سرمازدگی درختان میوه

سرمازدگی یکی از مشکلات شایعی است که می‌‌تواند درختان میوه را تهدید کند. این مشکل به خصوص در مناطق سردسیر و در فصل زمستان بروز می‌‌کند و منجر به خسارت جدی برای محصولات باغی می‌‌شود. برای مقابله با سرمازدگی درختان میوه راه‌های مختلفی پیشنهاد می‌شود که در اینجا ما به سه راهکار اساسی برای حل این مشکل می‌پردازیم.

آبیاری، هرس و کوددهی

آبیاری، هرس و کوددهی، از مهم‌ترین عواملی هستند که می‌‌توانند در مقابله با سرمازدگی درختان میوه تأثیرگذار باشند. این سه عنصر به ترتیب از طریق تامین آب و مواد مغذی، تنظیم رشد و سلامت درختان، به افزایش مقاومت آن‌‌ها در برابر سرمازدگی، کمک می‌‌کنند.

مقاله پیشنهادی: مبارزه با آفت چوبخوار پسته (4 روش)

آبیاری

آبیاری منظم و متعادل، یکی از مهم‌ترین جنبه‌های آماده سازی درختان میوه برای مقابله با سرمازدگی است. خاک مرطوب، تشعشعات خورشیدی بیشتری را جذب می‌کند و گرما را در طول شب حفظ می‌کند. آبیاری به عنوان یک منبع گرما عمل می‌‌کند و می‌‌تواند دما را در اطراف ریشه درخت حفظ کرده و از سرمازدگي درخت جلوگيري کند. علاوه بر این، آبیاری به تأمین آب مورد نیاز برای رشد درختان در فصل سرما کمک می‌‌کند و از کمبود آب جلوگیری می‌‌کند که ممکن است، سبب آسیب به درختان شود. خیساندن (نه آبیاری بیش از حد) خاک اطراف درختان میوه قبل از یخ زدن، بهترین راه برای محافظت از آن‌ها در برابر سرما است.

برای کسب اطلاعات بیشتر: کود پتاسیم چیست؟ انواع، اثرات، نحوه و زمان مصرف

افزايش مقاومت در برابر سرمازدگي درختان ميوه با آبياري منظم درخت

هرس

هرس به معنی برش شاخه‌‌ها و برگ‌‌های غیرضروری از درختان است. این کار به تنظیم رشد درختان و افزایش انتقال نور خورشید به شاخه‌‌ها، تنه و خاک زیر درخت کمک می‌‌کند. هرس، مانع از تشکیل برف و یخ بر روی درختان در فصل سرما می‌شود؛ چرا که درخت به نور بیشتری دسترسی دارد و از طرفی، شاخه کمتری برای نشستن برف بر روی درخت وجود دارد. اما باید به این نکته توجه داشت که هرس برای تحریک رشد جدید انجام می‌شود، بنابراین ممکن است منجر به ایجاد جوانه جدید شود. شاخه‌های حساس و جوانه‌های جدید در برابر یخ زدگی آسیب پذیر هستند و ممکن است به دلیل سرما، سقوط کنند. بنابراین، بهتر است هرس کردن در پاییز انجام نشود.

کوددهی

کوددهی به عنوان تأمین مواد مغذی برای درختان میوه عمل می‌‌کند. در فصل سرما، درختان نیاز به مقادیر مناسبی از عناصر غذایی دارند تا به خوبی در برابر سرمازدگی مقاومت کنند. کوددهی صحیح می‌‌تواند سلامت درختان را افزایش دهد و باعث افزایش مقاومت آن‌ها در برابر سرمازدگی شود. عناصری مانند پتاسیم، فسفر و نیتروژن برای درختان بسیار مهم هستند.

افزايش مقاومت درخت ميوه در برابر سرمازدگي با کوددهي به موقع

برای کسب اطلاعات بیشتر: کود برای برنج (افزایش 2 برابری تناژ) + جدول کوددهی برنج

مالچ پاشی زیر درخت

مالچ پاشی زیر درخت یکی از تکنیک‌‌های مهم برای مقابله با سرمازدگی درختان میوه است. این روش معمولاً در فصل پاییز و زمستان و در مواقعی که درختان در فصل سرما با خطر سرمازدگی مواجه هستند، به کار می‌‌رود. مالچ باعث حفظ رطوبت موجود می‌شود. مالچ به عنوان یک لایه عایق عمل کرده و به گرم نگه داشتن ریشه‌ها در هنگام فصل سرما، کمک می‌کند. بهتر است این لایه به طور یکنواخت بر روی خاک پخش شود. پوشش باید به اندازه کافی ضخیم باشد تا تأثیر حرارتی مطلوبی داشته باشد و در عین حال، باید هوا را نیز به خوبی عبور دهد.

این پوشش عمدتاً از مواد آلی مانند خاک، کمپوست، برگ خشک، خاک اره یا کود ارگانیک تهیه می‌‌شود. این لایه پوششی، مانند یک پوشش گرمازا و عایق است که به حفظ حرارت خاک و جلوگیری از تشکیل یخ، کمک می‌‌کند.

زمان انجام مالچ پاشی

معمولاً مالچ پاشی زیر درخت در پایان فصل پاییز و آغاز فصل زمستان انجام می‌‌شود. این زمان مناسب است؛ زیرا درختان در این فصل به تدریج به خواب زمستانی می‌روند و باید برای مقابله با سرما آماده شوند.

روش انجام مالچ پاشی

قبل از مالچ پاشی، ابتدا سطح خاک را از علف‌های هرز، برگ ومیوه‌های افتاده روی زمین پاک کنید. سپس مالچ را به عنوان یک لایه عایق روی خاک بریزید و به صورت یکنواخت پخش کنید. به این نکته توجه کنید که مالچ را با کمی فاصله از تنه درخت بریزید. تجمع مالچ در اطراف تنه، می‌تواند باعث پوسیدگی پوست درخت شود.

مالچ پاشي زير درخت ميوه، يکي از راه‌هاي مقابله با سرمازدگي درخت

پوشاندن درخت برای مقابله با سرما زدگی

پوشاندن درخت در زمستان، به مقابله با سرمازدگی درختان میوه کمک‌‌ زيادي می‌کند. این روش دارای اهمیت‌‌های زیادی برای حفظ سلامت درختان و جلوگیری از خسارات ناشی از سرمازدگی در فصل سرما است. پوشاندن درخت در زمستان به عنوان یک لایه عایق عمل می‌‌کند و می‌‌تواند، گرما را در داخل منطقه پوشش شده حفظ کند. این لایه عایق حرارتی، از کاهش دمای درخت و خاک زیر آن جلوگیری می‌‌کند؛ بنابراین، احتمال یخ زدگی درخت به مراتب کمتر می‌شود. پوشاندن درخت می‌تواند مزایای دیگری نیز داشته باشد.

محافظت از درخت در برابر نور خورشید

ممکن است عجیب به نظر برسد، اما محافظت از درختان در برابر نور مستقیم خورشید می‌تواند آن‌ها را از یخ زدگی نجات دهد. هنگامی که خورشید در زمستان مستقیماً به تنه درخت می‌تابد، سلول‌های خوابیده درخت را گرم می کند و باعث فعال شدن آن‌ها می‌شود. هنگامی که خورشید غروب می‌کند، آن سلول‌های فعال، می‌توانند به سرعت یخ بزنند و از بین بروند؛ در این صورت باعث ایجاد شکاف بزرگی در تنه درخت می‌شوند که خطر یخ زدگی بیشتر را برای درخت ايجاد مي‌کنند.

پوشش‌هاي مناسب براي محافظت از درخت در برابر يخ زدگي

براي مقابله با سرمازدگي درختان ميوه در روزهاي سرد، مي‌توانيد از پوشش‌هاي پلاستيکي، برزنتي، ملحفه قديمي، برگ کرفس يا هر وسيله پوششي ديگر استفاده کنيد. با اين حال، بهتر است  از پلاستیک به عنوان پوشش استفاده نکنید؛ زیرا می‌تواند سرما را جذب کند و به شاخه‌ها یا جوانه هایی که در تماس با آن هستند، آسیب برساند.

پوشاندن درخت براي مقابله با سرمازدگي درختان ميوه

برای کسب اطلاعات بیشتر: مبارزه با کنه گردو با 3 روش مختلف

چگونه از درختان ميوه در مقابل سرمازدگي محافظت کنيم؟

مقابله با سرمازدگي درختان ميوه یک فرآیند ساده و در عین حال ضروری است. آبیاری مناسب درختان از آسیب سرمازدگي جلوگیری می‌کند. همچنين، ايجاد يک لايه از مالچ در اطراف درخت مي‌تواند خطر سرمازدگي را کاهش دهد. در صورت لزوم، از پوشش محافظ روی شاخه‌ها استفاده کنید. اين نکته را فراموش نکنيد که هرس و کوددهي بايد به موقع انجام شود.

شما مي‌توانيد براي محافظت از درختان ميوه خود در برابر سرمازدگي، از کودهاي باکيفيت صاشکو استفاده کنيد. کود فروت ست خضراء از جمله کودهايي است که مي‌تواند به درختان شما براي مقابله با سرمازدگي کمک کند. اگر سوالي داريد،‌ مي‌توانيد در همين بخش کامنت بگذاريد و يا با کارشناسان صاشکو در ارتباط باشيد.

برای دریافت مشاوره رایگان و عضویت در گروه تلگرامی مشاوره تخصصی کودهای کشاورزی اطلاعات خود را وارد کنید.

منبع 1 منبع 2 منبع 3 منبع 4

این مقاله را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *