کود پتاسیم چیست؟ انواع، اثرات، نحوه و زمان مصرف

کود پتاسیم چیست

فهرست عناوین مقاله

اگر کنجکاو هستید که بدانید کود پتاسیم چیست، جای درستی آمده‌اید. در ادامه این مطلب از صاشکو قصد داریم به معرفی نقش پتاسیم در گیاه، علائم کمبود، معرفی کودهای پتاسه­، نحوه و زمان مصرف و… بپردازیم.

علت نیاز به کود پتاسیم چیست؟

گیاهان برای رشد، نمو و تولید مثل به 17 عنصر معدنی نیاز دارند. برخی عناصر از جمله نیتروژن، پتاسیم و فسفر بیشترین فراوانی را در بافت گیاهی و بیشترین نقش را در متابولیسم و فعالیت‌­های سلولی گیاه دارند. از این رو به آن‌ها عناصر ماکرو یا درشت مغذی می‌گویند.

پتاسیم در گیاهان، یک عنصر متحرک است و انتقال آن از اندام­‌های پایین به بالا انجام می‌شود.

فاکتورهای موثر بر جذب پتاسیم توسط گیاه عبارتند از:

 • هوادهی یا میزان اکسیژن خاک
 • رطوبت موجود در خاک
 • سیستم خاک­‌ورزی مناسب
 • دمای مناسب خاک

نقش پتاسیم در رشد گیاه

پتاسیم که به‌صورت یون و با صرف انرژی از خاک جذب ‌می‌شود، وظایف متعددی را برعهده دارد؛ از جمله:

 • برقراری پتانسیل اسمزی
 • فعال کردن آنزیم‌ها (به‌عنوان کوآنزیم)
 • تثبیت pH
 • سنتز پروتئین
 • حرکات روزنه‌ای
 • انبساط سلولی
 • فتوسنتـز و تعادل آنیونی

قسمت اعظم پتاسیم موجود در گیاه به‌صورت ترکیبات معدنی در سیتوپلاسم واکوئل مشاهده می‌شود و برعکس فسفـر و نیتروژن در ترکیبات سلولــی شرکت ندارد و عمده نقش آن در فعل ‌و انفعالات گیاهی است.

پتاسیم به حرکت آب، مواد مغذی و کربوهیدرات‌ها در بافت گیاه کمک می‌کند. به همین دلیل، یک عنصر مهم برای افزایش مقاومت گیاه نسبت به تنش­های محیطی به حساب می‌آید.

علائم کمبود پتاسیم در گیاه چیست؟

خاک حاوی مقادیر قابل توجهی از تمام عناصر معدنی است، اما تنها مقادیر کمی از این عناصر برای بقای گیاهان مفید هستند، که این حد مورد نیاز گیاهان را حد بحرانی یا حد مطلوب می­‌نامند. در صورتی‌­که مقدار عناصر از این حد کمتر باشد علائم کمبود مشاهده می‌شود و در صورتی که بیشتر از این مقدار باشد، باعث سمیت در گیاهان می­‌شود.

کمبود پتاسیم، یک تنش غیرزنده به حساب می‌آید که کاهش شدید رشد و عملکرد در گیاه را به همراه دارد. کمبود پتاسیم واکنش‌های متفاوتی در سطوح مورفولوژیکی، فیزیولوژیکی، بیوشیمیایی و مولکولی در گیاهان، ایجاد می‌کند.

علائم کمبود پتاسیم به صورت کلروز و زردی رگبرگ‌­ها، تشکیل لکه­‌های بنفش در سطح زیرین برگ‌­ها، کاهش رشد گیاه و ریشه، کاهش تولید میوه و رشد دانه­‌ها، قهوه­ای شدن لبه برگ‌­ها و ایجاد پیچ‌­خوردگی در آن­‌ها مشاهده می‌­شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر: کود برای برنج (افزایش 2 برابری تناژ) + جدول کوددهی برنج

کود پتاس چیست؟

مجموعاً مدیریت کود یک عامل مهم در موفقیت کشت گیاهان است و بر این اساس شناسایی کودهای سازگار با محیط و مناسب برای گیاه می‌تواند اثرات مطلوبی بر شاخص‌های کمی و کیفی گیاه داشته باشد. کود پتاسه به کودهای حاوی عنصر پتاسیم گفته می‌شود که به اشکال مختلفی این عنصر را به بافت گیاهی می­‌رسانند.

معایب کود پتاسه

کودهای شیمیایی پتاسه به دلیل شرایط نامساعد خاک و تنش‌­های محیطی، توانایی بسیار ضعیفی در رسانش این عنصر دارند و مصرف آن‌ها طی سالیان گذشته موجب شوری خاک، آلودگی­‌های زیست محیطی، کم شدن مقاومت گیاهان در برابر تنش­‌های دمایی و آفات، کاهش عملکرد، کیفیت و سلامت محصولات کشاورزی شده است.

کاربرد کود پتاسیم چیست؟

همانطور که پیش­تر گفته شد، عنصر پتاسیم جزو مهم‌­ترین و پرمصرف­‌ترین عناصر موردنیاز گیاهان محسوب می­‌شود. با توجه به شرایط نامساعد خاک­‌های ایران از لحاظ pH و EC، خشکی و کمبود پتاسیم قابل جذب توسط گیاه، استفاده از عنصر پتاسیم در قالب کودهای کشاورزی، برای رفع نیاز گیاهان به این عنصر لازم و ضروری است.

نحوه مصرف و زمان مصرف کود پتاسیم

روش مصرف کود پتاسیم با توجه به نوع کود، شرایط خاک، نوع و سن گیاه و هدف از مصرف می‌تواند متفاوت باشد. کودهای پتاسه بیشتر به صورت خاکی مصرف می­‌شوند و در برخی مواقع نیز به صورت محلول‌پاشی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

زمان مصرف کودهای پتاسیمی نیز بسته به میزان کمبود آن در خاک و بافت گیاهی، زمان رشد گیاه و نوع گیاه تفاوت دارد ولی به طور کلی اول فصل رشد، در طول دوره رشد رویشی و زایشی (میوه‌­دهی/خوشه­‌دهی) در گیاهان باغی و زراعی و در زمان تنش‌­های زنده و غیر زنده مورد استفاده قرار می‌­گیرند.

انواع کود پتاسیم چیست؟

کودهای پتاسیم کلرید، پتاسیم سولفات، پتاسیم نیترات، پتاسیم فسفات، پتاسیم منیزیم و کود کلات پیشرفته پتاسیم خضراء انواعی از کودهای پتاسیمی هستند. با مطالعه ادامه این متن موفق به شناخت بهترین کود پتاسه موجود در بازار خواهید شد.

معرفی بهترین کود پتاسیم

استفاده از انواع کودهای شیمیایی پتاسه مانند کودهای کلره، نیتراته، فسفاته و… تنها موجب شوری و آلودگی خاک شده و کمک بسیار جزئی در جذب این عنصر می‌­شود. کود کلات پیشرفته پتاسیم خضراء به دلیل نوع فناوری استفاده شده و اندازه بسیار ریز در حد نانو، موجب جذب حداکثری شده و نیاز گیاه را در هر دوره رشدی به طور کامل برآورده می­‌کند. علاوه بر این، آلودگی محیط زیستی بر جای نمی­‌گذارد و حتی جذب سایر عناصر توسط ریشه گیاه را آسان می‌کند.

چرا کود کلات پیشرفته پتاسیم خضراء ترجیح داده می‌شود؟

کود کلات پیشرفته پتاسیم خضراء بر اساس فناوری کلات‌های پیشرفته (متعلق به شرکت دانش بنیان صدور احرار شرق) تولید شده و مانند تمامی محصولات تولید شده بر اساس این فناوری، دارای ویژگی متابولیسم اپتیمایزری (متعادل کننده سوخت‌و‌ساز) است. عنصر پتاسیم در کود کلات پیشرفته پتاسیم خضراء به شکل کلاته بوده و به دلیل فناوری منحصر‌به‌فرد به‌کاررفته در ساخت این کود، جذب آن در مقایسه با بهترین کودهای محتوی پتاسیم موجود در بازار بهتر و مؤثرتر است. جالب اینجاست که این کود، محدودیت‌ها و مشکلات سایر کودهای حاوی پتاسیم را ندارد و کاملاً قابل حل در آب است.

روش مصرف کود کلات پیشرفته پتاسیم خضراء

این کود به روش محلول‌پاشی (۲ گرم در لیتر یا ۲ در ۱۰۰۰) و مصرف خاکی ( ۵ تا ۱۰ کیلوگرم در هکتار) قابل مصرف است.

نکته: توجه داشته باشید که مقادیر توصیه شده این کود برای استفاده سرک و در کنار استفاده از کودهای پایه برآورد شده است و چنانچه هدف جایگزینی کامل کودهای رایج با کود کلات پیشرفته پتاسیم خضراء باشد بایستی این نکته را در نظر گرفت که هر یک کیلوگرم کود کلات پیشرفته پتاسیم خضراء معادل 3 تا 5 کیلوگرم از کودهای شیمیایی پتاسه کارایی دارد. 

برای کسب اطلاعات بیشتر: استفاده از آب دریاها در کشاورزی کشورهای پیشرفته

فواید کود کلات پیشرفته پتاسیم خضراء

 • افزایش عملکرد  و کیفیت (سایز، عطر، طعم، رنگ، ماندگاری، مواد مغذی، متابولیت‌های ثانویه و…) محصولات کشاورزی
 • افزایش مقاومت در برابر تنش­‌های محیطی (سرما، گرما، شوری خاک، کم آبی و…)
 • افزايش كارايي مصرف آب
 • متعادل کننده تأثیر شدت نور
 • افزایش غلظت کلروفیل و راندمان فتوسنتز
 • افزایش اندازه ميوه‌­ها به خصوص در مركبات
 • جلوگیری از تجمع نیترات در سبزی و صیفی
 • افزایش جذب عناصر ریز مغذی به ویژه آهن، روی و منگنز
 • افزایش بازدهی کودهای ازته
 • بهبود رنگ‌­گیری میوه‌­ها

خرید کود کلات پیشرفته پتاسیم خضراء

اگر مایل به خرید کود پتاسیم هستید، می‌توانید از طریق فروشگاه صاشکو، محصول موردنظر خود را تهیه کنید. همچنین می‌توانید برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر درباره این محصول و نحوه استفاده آن با متخصصان صاشکو تماس (02191200201) بگیرید.

منبع

برای دریافت مشاوره رایگان و عضویت در گروه تلگرامی مشاوره تخصصی کودهای کشاورزی اطلاعات خود را وارد کنید.
این مقاله را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *