آنتی بیوتیک برای مرغ خانگی (موثر در افزایش رشد و سلامت)

آنتی بیوتیک برای مرغ خانگی (موثر در افزایش رشد و سلامت)

فهرست عناوین مقاله

شاید برای شما سوال باشد که استفاده از آنتی بیوتیک برای مرغ خانگی، چه معایب و مزایایی دارد. در این مقاله، به انواع آنتی بیوتیک‌های رایج و قابل استفاده برای مصرف مرغ‌ها خواهیم پرداخت و همچنین، اثر آنتی بیوتیک‌ها بر روی سلامتی مرغ و انسان را بررسی می‌کنیم.

آنتی بیوتیک برای مرغ خانگی

در سال‌های اخیر استفاده از آنتی بیوتیک برای مرغ خانگی، بسیار رایج شده است. معمولا آنتی بیوتیک‌ها در اصل برای پیشگیری یا درمان عفونت طیور مورد استفاده قرار می‌گیرند. بررسی‌ها نشان می‌دهد که آنتی بیوتیک‌ها علاوه بر حفظ سلامتی مرغ‌ها، باعث افزایش رشد آن‌ها نیز می‌شوند. در ادامه برخی از رایج‌ترین آنتی بیوتیک‌های مورد استفاده برای مرغ‌ها را معرفی می‌کنیم. توجه داشته باشید که مصرف آنتی‌ بیوتیک‌ برای مرغ‌ خانگی باید زیر نظر دامپزشک انجام شود.

سولفونامیدها

سولفونامیدها داروهای ضد میکروبی هستند که برای درمان بسیاری از عفونت‌ها کاربرد دارند. آن‌ها به طور پیشگیرانه برای حیوانات تجویز می‌شوند و در دوزهای مختلف، به آب یا خوراک مرغ‌ها اضافه می‌شوند. این ترکیبات در پزشکی انسان کاربرد زیادی ندارند؛ اگرچه گاهی اوقات مورد استفاده قرار می‌گیرند. با این حال، مطالعات گزارش می‌دهند که استفاده پیشگیرانه از سولفونامیدها در پرورش مرغ، باکتری‌هایی با ویژگی‌های مقاوم به داروهای مختلف را ایجاد می‌کنند که ممکن است به آنتی‌بیوتیک‌‌های مهم برای انسان نیز مقاوم باشند. بنابراین، استفاده از آنتی بیوتیک‌های غیرضروری مرغ، می‌تواند منجر به نتایج مخربی در سلامت انسان شود.

مقاله پیشنهادی: بهترین غذا برای رشد سریع جوجه مرغ چیست؟

فلوروکینولون‌ها

فلوروکینولون‌ها که به عنوان دارو برای انسان و مرغ استفاده می‌شوند، اغلب برای درمان عفونت‌های تنفسی در مرغ‌ها و جوجه‌ها استفاده می‌شوند که به دلیل هوای متراکم آمونیاک ناشی از مدفوع در مزارع و مراکز پرورش مرغ رایج است. در سال‌های اخیر، استفاده از این ترکیبات به منظور کاهش شیوع کمپیلوباکتر مقاوم به فلوروکینولون در انسان ممنوع شد؛ اما همچنان در برخی از کشورها از این ترکیبات استفاده می‌شود. مطالعات نشان می‌دهد که باقیمانده این مواد ممنوعه در طیور کشتار شده، باقی می‌ماند.

تتراسایکلین‌ها

داروهای این نوع آنتی بیوتیک، از تکثیر باکتری‌ها جلوگیری می‌کنند و به سیستم ایمنی آسیب دیده پرنده، فرصت مبارزه با عفونت را می‌دهند. تتراسایکلین‌ها به طور گسترده در پرورش مرغ مورد استفاده قرار می‌گیرند و تقریبا بیشترین استفاده را در این حوزه نسبت به سایر آنتی‌بیوتیک‌ها دارند.

تتراسایکلین‌ها به عنوان یک داروی پیشگیرانه و محرک رشد مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ اما استفاده بیش از حد از آن‌ها خظرناک است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که در گوشت مرغ، مقادیر فراوانی از باقی مانده تتراسایکلین یافت می‌شود که این موضوع بسیار نگران کننده است.

آنتی بیوتیک‌ها؛ موثر در درمان و پیشگیری از بیماری‌های عفونی مرغ‌های خانگی

پنی‌سیلین‌ها

پنی‌سیلین‌ها گروهی از آنتی بیوتیک‌ها هستند که افراد عادی، بیشتر با آن آشنا هستند. پنی‌سیلین‌ها اولین دسته از داروهای آنتی بیوتیکی هستند که کشف شدند. این ترکیبات از تشکیل دیواره سلولی باکتری جلوگیری می‌کنند  و مانع رشد و تکثیر آن‌ها می‌شوند.

پنی‌سیلین‌ یک نوع آنتی بیوتیک برای مرغ خانگی به شمار می‌رود. هدف اولیه پنی‌سیلین، درمان طیوری است که از بیماری‌های پوستی رنج می‌برند؛ اما با توجه تاثیری که بر افزایش رشد مرغ‌ها دارند، از پنی‌سیلین برای رشد مرغ نیز استفاده می‌شود. طبق پیشنهاد FDA، اهداف توسعه رشد توسط پنی‌سیلین‌ها در طیور و دام، حذف خواهد شد.

استرپتوگرامینها

استرپتوگرامین برای درمان گاوها و مرغ‌ها استفاده می‌شود. همچنین این ترکیبات، برای انسان‌هایی که از عفونت‌های میکروبی، از جمله عفونت‌های پوست و بافت نرم رنج می‌برند، استفاده می‌شود. در انسان این آنتی بیوتیک بسیار مهم، برای درمان عفونت‌های دستگاه ادراری، عفونت‌های قلبی و عفونت های ناشی از باکتری‌های مقاوم به آنتی بیوتیک مانند انتروکوک و استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی‌سیلین (MRSA) استفاده می‌شود.

استرپتوگرامین‌ها از ترکیب دو نوع مولکول دارویی مجزا و نامرتبط تشکیل شده‌اند که به طور جداگانه از تکثیر باکتری‌ها جلوگیری می‌کنند؛ اما وقتی با هم استفاده می‌شوند، می‌توانند به عفونت‌ها پایان دهند. داروهای این دسته، هم از تولید پروتئین‌ها و هم از تشکیل دیواره سلولی جلوگیری می‌کنند.

برای دریافت مشاوره رایگان و عضویت در گروه تلگرامی مشاوره تخصصی مرغ گوشتی، تخمگذار و مادر اطلاعات خود را وارد کنید.

لینکوزامیدها

لینکوزامیدها در دامپروری برای درمان پرندگان و دام‌ها استفاده می‌شوند. پزشکان برای عفونت‌های باکتریایی نیز این دارو را برای انسان تجویز می‌کنند. لینکوزامیدها در برابر عفونت‌های استخوانی مفید هستند؛ زیرا به خوبی در بیشتر بافت‌ها نفوذ می‌کنند. کاربرد دیگر لینکوزامیدها برای درمان عفونت‌های دندانی در انسان است.

سایر آنتی‌بیوتیک‌ها

علاوه بر موارد اشاره شده، بسته به شرایط و نیاز پرندگان، از آنتی بیوتیک‌های زیر در رژیم غذایی آن‌ها استفاده می‌شود:

  • یونوفورها: جلوگیری از عفونت روده‌ها
  • آمینوگلیکوزیدها: درمان عفونت‌های روده‌ای
  • ماکرولیدها: درمان یک بیماری کشنده به نام آنتریت نکروزه که در اثر پرخوری ایجاد می‌شود
  • کینولون‌ها: درمان عفونت‌های ناشی از طیف وسیعی از باکتری‌ها
درمان و پیشگیری بیماری‌های عفونی مرغ‌ها توسط آنتی بیوتیک‌های مختلف

تاثیر آنتی ‌بیوتیک‌ها بر روی سلامتی مرغ‌ها و انسان‌ها

استفاده گسترده از آنتی بیوتیک‌ برای مرغ خانگی، باعث افزایش رشد مرغ‌ و جلوگیری از ایجاد عفونت‌های مختلف می‌شود؛ اما استفاده بیش از حد از آنتی بیوتیک‌ها در پرورش مرغ، به طور گسترده به عنوان عامل مهمی در بحران رو به رشد مقاومت آنتی بیوتیکی در نظر گرفته می‌شود. این پدیده زمانی اتفاق می‌افتد که جمعیت‌های باکتریایی بتوانند خود را با داروها وفق دهند تا زمانی که در نهایت بتوانند در مقابل آنتی‌‌بیوتیک‌‌هایی که زمانی به سرعت و به راحتی آن‌ها را از بین می‌بردند، مقاومت کنند.

مقاومت آنتی بیوتیکی نه تنها برای حیوانات، بلکه برای انسان نیز یک نگرانی جدی برای سلامتی است؛ زیرا منجر به گزینه‌های کمتری برای درمان عفونت‌ها و بیماری‌های باکتریایی می‌شود. سازمان جهانی بهداشت، بحران رو به رشد مقاومت آنتی‌بیوتیکی، ضدانگلی، ضدقارچی و ضدویروسی را یک مشکل بزرگ اعلام کرده است. مقاومت ضدمیکروبی با نزدیک به 5 میلیون مرگ در سال 2019 همراه بود و پیش‌بینی می‌شود که تا سال 2050 به 10 میلیون مرگ سالانه افزایش یابد که بیشتر از افرادی است که در حال حاضر بر اثر سرطان می‌میرند.

تاثیر منفی استفاده زیاد از آنتی ‌بیوتیک‌ برای مرغ خانگی بر روی سلامت مرغ و انسان

برای کسب اطلاعات بیشتر: تقویت سیستم ایمنی مرغ با جدیدترین تکنولوژی روز

آیا آنتی‌بیوتیک‌ها برای سلامتی مرغ‌های خانگی مناسب هستند؟

آنتی‌بیوتیک‌ها از جمله ترکیباتی هستند که برای درمان یا پیشگیری از بیماری‌های عفونی و همچنین، افزایش رشد مرغ‌ها، به رژیم غذایی آن‌ها اضافه می‌شوند. سولفونامیدها، فلوروکینولون‌ها، تتراسایکلین‌ها، پنی‌سیلین‌ها، استرپتوگرامین‌ها، لینکوزامیدها و سایرآنتی‌بیوتیک‌های رایج، برای حفظ سلامتی و رشد طیور مورد استفاده قرار می‌گیرند.

استفاده از آنتی ‌بیوتیک‌ برای مراغ خانگی، با وجود مزایایی که دارد، نگرانی‌هایی را برای سلامت مرغ‌ها و انسان‌ها ایجاد کرده‌است. استفاده زیاد از آنتی‌بیوتیک‌ها، باعث ایجاد مقاومت آنتی‌بیوتیکی عوامل بیماری‌زا در مرغ و در نهایت انسان می‌شود. این پدیده باعث می‌شود که برای درمان بیماری‌های عفونی، آنتی‌بیوتیک‌ها کارایی خود را از دست بدهند و نتوانند میکروب‌ها را از بین ببرند. بنابراین، باید استفاده از آنتی ‌بیوتیک‌ برای مرغ‌ خانگی را به حداقل رساند. در همین راستا، شرکت صاشکو محصولی به نام مکمل خوراک مرغ بن‌زا چیکن را تولید کرده است که باعث کاهش استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها برای مرغ‌های خانگی می‌شود. اگر سوالی دارید، می‌توانید در همین بخش کامنت بگذارید و یا با کارشناسان صاشکو تماس بگیرید.

منبع 1 منبع 2 منبع 3 منبع 4 منبع 5

این مقاله را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

2 پاسخ

  1. سلام موقع استفاده آنتی بیوتیکها برای مرغ آیا میتوان تخم مرغ را مصرف کرد ؟؟؟
    اگرنمیشود تا چه مدت نمیشود؟!

    1. دوست عزیز قطعا هنگام تجویز دارو نباید تخم مرغ مصرف شود و پس از تجویز دارو، تخم مرغ ها باید در طول دوره قطع مصرف دارو و تا زمانی که غلظت دارو بی خطر باشد هم مصرف نشوند. معمولا طول دوره قطع مصرف تا مصرف تخم مرغ یا کشتار مرغ روی بسته بندی دارو توسط شرکت سازنده نوشته می شود اما بطور کلی بهتر هست تا دو هفته پس از قطع دارو تخم مرغ یا گوشت مرغ مصرف نشود. برای اطلاعات بیشتر می توانید در مورد واژه maximum residue limit (MRL) و withdrawal در مورد مصرف آنتی بیوتیک ها سرچ کنید. موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *